Contignü prinzipal

Kompatscher, Arno (SVP)

Kompatscher Arno

Nasciü ai 19 de merz dl 1971 a Fié dl Scilier, al é maridé y à 6 mituns. Dal 1991 al 1997 àl studié iurisprudënza a Desproch y a Padua; al à frecuentè le curs da secretêr de comun, da conservadù dl liber fondiar y à fat ćiamò d’atri cursc de formaziun profescionala. Tratan so stüde àl daidé pro la dita de familia sciöche tlomper y slosser. Dal 1997 al 1998 àl insigné dërt y economia tl istitut tecnich comerzial y tl lizeum tlassich a Balsan, dal 1998 al 2004 àl manajè l’ofize legal y l’ofize contrać dl comun da Ćiastel, dal 2004 al 2013 él stè presidënt dl consëi aministratif dla sozieté Seis–Seiser Alm Umlaufbahn AG y tl medemo tëmp aministradù deleghè dla sozieté. Dal 2000 al 2005 él stè vizeombolt dl comun de Fie y comëmber dl consëi raional Salten-Schlern, dal 2005 al 2013 él gnü lité ombolt dl comun de Fie, dal 2011 al 2013 él stè presidënt dl Consorz di Comuns y dl Consëi di Comuns. Dal 2012 incà él presidënt dl Comitê por la politica comunala dla SVP.


Inciaries - XVI legislatöra

Provinzia autonoma de Balsan

  • Dai 11.2018 aconsiadëssa provinziala/aconsiadù provinzial

Regiun Trentino-Südtirol

  • Dai 11.2018 aconsiadëssa/aconsiadù dl Consëi regional

Inćiaries - XV legislatöra

Provinzia autonoma de Balsan

  • Dai 22.11.2013 aconsiadëssa provinziala/aconsiadù provinzial
  • Dai 22.11.2013 al 29.12.2013 capogrup
  • Dai 9.1.2014 presidënt dla Provinzia autonoma de Balsan
  • Dai 12.2.2014 comëmber/comëmbra - Comisciun paritetica aladô dl'articul 84, coma 3, dl Statut d'autonomia

Regiun Trentino-Südtirol

  • Dai 22.11.2013 aconsiadëssa/aconsiadù dl Consëi regional
  • Dai 22.11.2013 al 7.1.2014 capogrup
  • Dai 27.2.2014 al 14.6.2016 vizepresidënt dla Regiun Trentino-Südtirol
  • Dai 15.6.2016 presidënt dla Regiun Trentino-Südtirol